- dr. sc. Slavica Žeger
- Posted on
TKO SU PRIMALJE I ZAŠTO SU VAŽNE?
Primalje igraju vitalnu ulogu u društvu, posebno kada je riječ o skrbi za trudnice, rodilje i novorođenčad. Njihov rad nije samo tehnička podrška tokom porođaja; on uključuje i emocionalnu, psihološku i edukativnu podršku koja ima dugoročne pozitivne efekte na obitelj i širu zajednicu. Evo nekoliko ključnih razloga zašto su primalje toliko važne:
-
Holistički pristup zdravlju žena
Primalje pružaju sveobuhvatnu brigu koja se proteže od pretkoncepcijskog savjetovanja, prenatalne skrbi, vođenja porođaja te sve do postnatalne podrške. Njihov pristup je holistički, što znači da ne tretiraju samo fizičke aspekte trudnoće i porođaja, već i emocionalne i psihološke potrebe žene. To je od iznimne važnosti za zdravlje majke i novorođenčeta.
-
Smanjenje smrtnosti majki i novorođenčadi
Istraživanja pokazuju da prisustvo iskusne primalje može značajno smanjiti rizik od komplikacija tokom porođaja, što direktno utiče na smanjenje smrtnosti majki i novorođenčadi. Primalje su obučene da prepoznaju rane znakove komplikacija i da pravovremeno interveniraju, čime se često mogu izbjeći teže posljedice.
-
Podrška u donošenju informiranih odluka
Primalje igraju ključnu ulogu u edukaciji trudnica i njihovih obitelji, pomažući im da donesu informirane odluke o trudnoći, porođaju i skrbi za novorođenče. Kroz individualizirani pristup, primalje osnažuju žene da preuzmu aktivnu ulogu u svom zdravlju, što doprinosi većem zadovoljstvu iskustvom porođaja i boljim ishodima za majku i dijete.
-
Zagovornice prirodnog porođaja
Primalje su veliki zagovornici prirodnog porođaja, kada je to moguće i sigurno. Njihova podrška može pomoći ženama da se osjećaju sigurno i sposobno tijekom porođaja, što često rezultira smanjenom potrebom za medicinskim intervencijama kao što su carski rez i epiduralna analgezija. Prirodni porođaji, uz podršku primalje, mogu smanjiti rizik od komplikacija i omogućiti brži oporavak.
-
Podrška u zajednici
Primalje sve više rade u zajednicama, pružajući podršku majkama kroz tečajeve, savjetovanja i uvažavajuću komunikaciju koja pomaže majkama da osvijeste važnosti i prioritete kao i da otklone strahove i predrasude s kojim se svakodnevno susreću. One su primarni zdravstveni skrbnik za žene kada govorimo o trudnoći i porođaju, posebno u ruralnim ili udaljenim područjima gdje pristup bolnicama može biti ograničen. Kroz svoje djelovanje, primalje jačaju povezanost unutar zajednice i zagovaraju zdravlje i dobrobit ne samo pojedinaca, već i cijele zajednice.
-
Etika i empatija
Primalje su često poznate po svom etičkom pristupu i dubokoj empatiji prema trudnicama i njihovim obiteljima. Njihova sposobnost da pruže podršku i sigurnost u najvažnijim trenucima u životu žene čini ih neprocjenjivim članovima zdravstvenog tima i zajednice u cjelini.
Primalje su stupovi zdravlja žena i obitelji. Njihova uloga u društvu nije samo tehnička već i duboko humana, jer obuhvaća sve aspekte ženskog zdravlja i dobrobiti. Investiranje u obuku i podršku primaljama direktno utječe na unapređenje zdravlja i blagostanja u cjelokupnoj zajednici.
Maja Rečić rođena je 1979.godine u Zagrebu. Završila je školu za primalje, savjetnica je za dojenje, prvostupnica sestrinstva i apsolventica diplomskog studija Veleučilišta za poslovno upravljanje Effectus. Supruga je i majka trojice sinova.
Po zanimanju je primalja s 25 godina iskustva u radu s trudnicama i novorođenčadi. Svoje profesionalno iskustvo započela je u Kliničkom bolničkom centru, na Klinici za ženske bolesti i porode u Zagrebu, gdje je radila u jedinici za intenzivno liječenje novorođenčadi i nedonoščadi. Kasnije je postala voditeljica rodilišta u privatnom sektoru, gdje je upravljala timom od 14 primalja i sestara. Aktivno je uključena u unapređenje primaljske struke kroz brojne funkcije, uključujući ulogu dopredsjednice Hrvatske komore primalja i izvršne direktorice Hrvatske udruge za promicanje primaljstva. Također, kao delegat Međunarodne konfederacije primalja, zastupa interese hrvatskih primalja na međunarodnoj razini.
Svakodnevno strastveno radi na poboljšanju zdravstvenih standarda kroz pružanje adekvatne primaljske skrbi i osnaživanju žena tijekom njihovog reproduktivnog razdoblja.