- dr. sc. Slavica Žeger
- Posted on
SPAZAM ZDJELIČNOG DNA – KOJI SU SIMPTOMI I KAKO GA OPUSTITI
Anatomski integritet i pravilan rad mišića dna zdjelice i s njima povezanih struktura živčanog, vaskularnog i vezivnog tkiva, ključan je za neke od primarnih životnih funkcija kao što je stabilnost lumbalne kralježnice , zdjelice i kukova, podrška zdjeličnim organima (mokraćnom mjehuru, maternici, rektumu), skladištenje i evakuacija urina i izmeta, te optimalnu seksualnu funkciju. Oštećenja i bolovi koji utječu ili su proizašli iz mišića dna zdjelice izravno ili neizravno preko povezanih organa mogu rezultirati deregulacijom bilo koje od ovih funkcija tjelesnog sustava.
Spazam je stanje u kojem se mišići dna zdjelice ne relaksiraju, ili se čak mogu kontrahirati kada je opuštanje funkcionalno potrebno (npr. tijekom mokrenja ili defekacije). Spazam zdjeličnog dna može biti prisutan kao primarni generator simptoma (okidač) ili može činiti jednu od komponenti složene simptomatske prezentacije. Smatra se značajnim čimbenikom koji pridonosi kružnim procesima koji održavaju disfunkciju i bol u zdjelici. Često se zanemaruje u kliničkoj procjeni žena s problemima zdjelice, iako normalizacija aktivacije i tonusa mišića dna zdjelice može biti ključna za uspješno upravljanje simptomima.
Slijedi kratak pregled o tome što uzrokuje spazam mišića dna zdjelice, simptome, mogućnosti liječenja i što možete učiniti kod kuće kako biste relaksirali zdjelično dno.
ZAŠTO SE DOGAĐA SPAZAM ZDJELIČNOG DNA?
Spazam mišića dna zdjelice može biti konstantan ili se može pojavljivati povremeno i obično ga prati zdjelična bol. Bol može biti prezentirana kao blaga bol u donjem dijelu leđa, donjem dijelu trbuha, kukovima ili bedrima. Bol može biti oštra ili tupa I može se pojačati tijekom pražnjenja crijeva, spolnog odnosa ili mokrenja. Također se može pogoršati kod prolongiranog stajanja, sjedenja (posebno sjedenja na tvrdim površinama) ili vježbanja. Dodatni simptomi spazma mogu uključivati: osjećaj peckanja prilikom mokrenja, češći nagon za mokrenjem, poteškoće s pokretanjem mlaza mokrenja, zatvor, proljev, bol tijekom odnosa, bol ili nemogućnost umetanja tampona ili ginekološkog instrumenta, nemogućnost dostizanja orgazma.
- Nevoljne kontrakcije, odnosno spazam mogu uzrokovati određene situacije kao što izloženost povećanom kroničnom/akutnom stresu, kao i povećana anksioznost i tjeskoba. Spazam može biti odgovor na fizički ili mentalni stres.
- Oštećenje živaca, kao i zarobljeni živci u području zdjelice, mogu prekinuti poruke koje se šalju između mozga i mišića dna zdjelice, uzrokujući njihov spazam.
- Povijest trauma zdjelice ili prijašnjih operacija. Trauma može biti i fizička i psihička. Spazam nakon takvih trauma u biti je tjelesni odgovor kreiran u svrhu (samo)zaštite organizama. Primjer je vaginizam tj. refleksna kontrakcija donjih mišića rodnice koja se javlja kada mozak signalizira mišićima zdjelice i vagine da se kontrahiraju zbog straha od dodatne boli ili traume. Porod je također vrsta fizičke traume, dok psihološka trauma može proizaći iz seksualnog zlostavljanja ili uvjerenja da će vaginalna penetracija biti bolna.
- Zadržavanje urina (ili vježbanje kegelovih kontrakcija za vrijeme mokrenja) može uzrokovati da mišići dna zdjelice ostanu u modu kontrakcije kad ona više nije potrebna. Ako to ponavljamo često/nesvjesno može dovesti do spazma čak i nakon što je mjehur ispražnjen.
- Poremećaji i disfunkcije rada zdjeličnog dna mogu proizaći iz određenih genetskih stanja/deformiteta povezanih sa zdjelicom i donjim ekstremitetima (npr. abnormalan hod). Također mogu biti i rezultat predugog sjedenja na poslu ili isključivo sjedilačkog načina života.
- Stanja poput infekcije mokraćnog mjehura ili vaginalne infekcije ponekad mogu rezultirati spazmom dna zdjelice, kao i stanja koja uzrokuju kroničnu bol ili upalne procese u zdjelici kao npr. endometrioza, sindrom iritabilnog crijeva, vulvodinija i fibromijalgija.
ŠTO MOGU UČINITI AKO IMAM SPAZAM ZDJELIČNOG DNA?
Prva linija liječenja za spazam mišića dna zdjelice je konzervativna terapija sa stručnjakom specijaliziranim za zdravlje zdjelice. Dobar terapeut treba imati puno iskustva u liječenju ovih stanja, kao i napredno znanje iz područja manualne terapije. Terapeuti su tu da pacijente vode kroz proces rehabilitacije, da educiraju, predlože promjene životnih navika koje mogu poboljšati terapijski uspjeh, kao I da poduče pacijente o načinima održavanja stanja (samostalna tjelovježba kod kuće, te sigurna i samostalna upotreba zdjeličnog štapića i vaginalnih dilatatora).
Dobre ishode liječenja pokazala je i medicinska akupunktura, kao i redovito provođenje tehnika opuštanja kao što je meditacija, somatske vježbe, vježbe disanja i tjelesno orijentirana psihoterapija.
Za kraj je bitno napomenuti da je stanje uz dobro planiranje rehabilitacijskog procesa popravljivo, ali da traži dobru suradnju i povjerenje između terapeuta i pacijenta.
U slučaju da ste se prepoznali u gore navedenim simptomima ili već imate dijagnosticiran spazam zdjeličnog dna, možete nam se s povjerenjem javiti za planiranje i provedbu rehabilitacije na info.prenatal@yahoo.com