- dr. sc. Slavica Žeger
- Posted on
MASAŽA ZDJELIČNOG DNA – ZAŠTO I ZA KOGA?
Pročitavši naslov današnjeg bloga vrlo vjerojatno vam je kroz um proletila misao što je to masaža dna zdjelice i zašto bi to netko koristio. Da odmah odgovorimo na pitanje, radi se o specijaliziranoj terapijskoj tehnici namijenjenoj za ublažavanje različitih problema vezanih uz regiju zdjelice. Sama masaža uključuje nježnu manipulaciju, istezanje i opuštanje mišića dna zdjelice. Terapijske metode masaže mogu biti vanjske i unutarnje, što znači da ih se može raditi manipulacijom mekog tkiva kroz trbuh i donji dio leđa, ili interno kroz vaginu ili rektum što izvodi pacijent samostalno uz prethodnu edukaciju. Cilj ove tehnike je otpuštanje napetosti, poboljšanje protoka krvi i povećanje fleksibilnosti i snage mišića dna zdjelice – što je iznimno bitno ako znamo da je liječenje disfunkcija zdjeličnog dna u najmanju ruku suboptimalno i da je rehabilitacijski tijek vrlo varijabilan. Također, vrlo važna prednost ove terapijske tehnike je i činjenica da traži samo jednostavnu edukaciju pacijenata, nakon koje su oni u mogućnosti tehniku provoditi samostalno i po potrebi.
S obzirom da disfunkcije zdjeličnog dna mogu označavati vrlo širok spektar poremećaja njegovog rada, bitno je da se napravi individualizirani terapijski plan koji će odgovarati vrsti simptoma koji su prevalentni kod pacijenta kojim se bavimo. Kod većine žena radi se povremenoj nelagodi ili akutnoj/kroničnoj boli u području zdjelice koja traje najmanje 3 mjeseca, a može ali i ne mora biti vezana uz seksualnu disfunkciju. Okidač za razvoj kronične/akutne boli i zdjelične disfunkcije kod žena može biti trudnoća i porod, isključivo sjedilački način života bez kretanja, zdjelične traume ili operacije, razni poremećaji ili disfunkcije mišića koji imaju genetsku podlogu, povijest seksualnog zlostavljanja, izražena anksioznost i strah, te druga stanja u podlozi kao što je primjerice endometrioza, dugotrajno netretirane vaginalne infekcije, kronična upalna bolest zdjelice, fibromialgija, intersticijski cistitis, vaginizam, vulvodinija, sindrom iritabilnog crijeva, itd. Veći dio boli proizlazi iz miofascijalnih triger točaka koje su osjetljive kada se palpiraju i reproduciraju specifično anatomsko mjesto. Triger točke su hiperiritabilna područja u skeletnim mišićima koja su povezana s opipljivim čvorovima u mišićnim vlaknima i upućuju na bol lokalno ili na drugo mjesto u tijelu duž živčanog puta. Aktivne triger point točke mogu izazvati izrazito veliku količinu nelagode za pacijenta.
Masaža dna zdjelice pokazala se kao uspješna metoda u ublažavanju značajnog dijela nelagode kod žena koje boluju od disfunkcija zdjeličnog dna. Naglašavamo naravno da je ovaj alat najdjelotvorniji u kombinaciji sa specifičnom konzervativnom terapijom, iako se može koristiti i izolirano. Problem je što se žene jako rijetko odlučuju za ovakav terapijski alat s obzirom na intimnost uključenog područja i činjenicu da je mnogim ženama izrazito nelagodno o toj temi raspravljati sa stručnjakom. Zato je posao terapeuta, između ostalog i edukacija, ali i objašnjavanje terapijskih mogućnosti pacijentu na način da ovu tehniku prezentira u pozitivnom svjetlu, kao rutinski dio manualne terapije a ne nešto što treba izazivati dodatnu nelagodu. U smislu edukacije, vrlo je važno i da pacijente podučite kako mogu sigurno koristiti zdjelične štapiće i vaginalne dilatatore kao izuzetno koristan alat.
Ono što je važno zapamtiti jest da dobrobiti masaže dna zdjelice mogu biti game changer za one koji pate od kronične boli u zdjelici i disfunkcija dna zdjelice, te ga zaista ne treba olako odbaciti kao terapijsko sredstvo. Uz vodstvo dobrog terapeuta i otvorenu komunikaciju, žene mogu iskusiti olakšanje nelagode, optimizirati rad mišića i ono najvažnije – poboljšati kvalitetu života!